Első lépések az új munkahelyeden

Gratulálunk az elhelyezkedéshez! Most már nincs más hátra, mint előre. Új fejezet nyílik azonban az életedben, amelyet érdemes egy erős bevezetéssel kezdened, lévén – hogy egy Hungária idézettel éljünk –, te vagy az új fiú, aki a telepre költözött.

Először is szögezzük le, mit NE tegyél, hogy jó benyomást kelts.

Például ne legyél túl kíváncsi a munkatársaid életének minden apró részletére. Egyrészt hamar megöregszel, másrészt ők elsősorban a kollégáid, nem a haverjaid – legalábbis egyelőre. Ez fordítva is megállja a helyét, azaz te se teregesd ki a magánéleted. Teljesen rendben van, ha érdekel, hogy kikkel hozott össze a sors, de tarts egy bizonyos határt.

Szintén egy jótanács: ne vetíts az érdeklődési körödről, eredményeidről csak azért, hogy lenyűgözd a kollégáid, illetve ne magasztald túl önmagad és a képességeid. A nagyképűség kiábrándító, pláne, ha alapja sincs – erre pedig idővel úgyis fény derül.

• Ne akadékoskodj és hajtsd a magad igazát továbbá, ha nem értesz egyet valakivel. Egyes emberek véleménye eltér a tiédtől, és ez így van rendjén.

A humor relatív – ezt is jó észben tartanod. Természetesen ne üld végig közömbös arccal a munkaidőd, viszont csak csínján a viccekkel! Inkább várj, amíg elég hosszú ideje dolgozol ott, hogy tudd, ki mennyire vevő a különféle tréfákra.

Ha mindezeket betartod, az már fél siker! Viszont ne vegyünk még könnyes búcsút, ugyanis akad a tarsolyunkban pár további tipp, hogy még gördülékenyebben menjen a beilleszkedés.

Fontos, hogy megismerd a vállalati kultúrát. Figyeld meg, hogyan viselkednek a kollégák, hogyan öltözködnek, milyen szokások ékesítik a munkaidejüket. Tartsd be az írott és íratlan szabályokat!

Apróságnak tűnik, de meglepődnél, ha tudnád, hány ember panaszkodik arról, hogy nem vesznek tudomást róluk a munkatársaik. Köszönj, amikor megérkezel vagy távozol és figyelj oda a kollégáid mondandójára, jelzéseire. És, ha már az apróságoknál tartunk: igyekezz megjegyezni az új kollégáid nevét, értékelni fogják!

Adj pozitív visszajelzéseket. Ne essen nehezedre elmondani valakinek, hogy nagyszerű munkát végzett, továbbá, ha látod, hogy egy kollégád túlterhelt, segítsd ki. Valószínűleg te is leszel majd olyan helyzetben, hogy sokat fog jelenteni egy segítő kéz – a jóindulat pedig többnyire kölcsönös.

És végül, de nem utolsó sorban, ne hagyd ki a céges rendezvényeket. Általában remek lehetőséget nyújtanak új kapcsolatok kialakítására, és, hogy munkatársaiddal oldott közegben is megismerkedjetek.

Nos, hamarosan ismét jelentkezünk – addig viszont zökkenőmentes, gyors beilleszkedést kívánunk!