Gondolkodtál már azon, mi különbözteti meg a sikeres embereket azoktól, akik csak áhítoznak a siker után? Csupán szerencse kérdése vajon, hogy egyesek eljutnak a csúcsig, másokat pedig egész életükben nyomaszt a gondolat, miszerint nem sikerült kiteljesedniük?
Tény, hogy olykor a szerencse is közrejátszik, ám az eredményes emberek biztosra mennek: kitartást, akaraterőt és szorgalmat is csomagolnak maguknak a siker felé vezető útra. Ahhoz, hogy te is magadévá tedd ezeket a tulajdonságokat, némi önfejlesztésre lesz szükséged.
Ahogy Bill Gates is mondta: ,,A legjobb befektetés saját magunk fejlesztése.’’
Engedd meg, hogy adjunk pár hasznos tippet, amelyekkel közelebb kerülhetsz álmaid megvalósításához!
• Első tanácsunk egy kissé közhelyes, de annál effektívebb: legyenek konkrét céljaid! Ha pontosan meghatározod, mit is szeretnél elérni, sokkal tisztábban látod majd az odafelé vezető utat, azaz, hogy milyen lépéseket kell megtenned a siker érdekében. Akár már ma is megtehetsz egy apró lépést, nem kell (és nem is lehet) rohanni – ha kis lépésekben haladsz, több sikerélményben is lesz részed, amely további haladásra ösztönöz.
• Szintén sarkalatos pont az önfejlesztésben, hogy tisztában legyél önmagaddal – mi az erősséged, a gyengeséged, illetve milyen jó és rossz tulajdonságokkal vagy felruházva? A rossz szokásainkat sokkal nehezebben ismerjük be önmagunknak, de egyrészt senki sem tökéletes, másrészt csak úgy tudsz változtatni a hibáidon, ha elfogadod őket.
• Hallottad már a mondást, miszerint a körülötted lévő 5 ember átlaga vagy? Bizony, nem mindegy, kikkel veszed körbe magad. Egy jó közösség motivál, tanít és segít a fejlődésben. Válogasd meg a barátaid – legyenek velük közös kapcsolódási pontjaid, illetve érezd jól magad a bőrödben, amikor velük töltöd az időd.
• Ám hiába ismered önmagad és törekedsz a teljes belső harmóniára, ha nem figyelsz oda a fizikai erőnlétedre. Ép testben ép lélek, szokták mondani. A mozgásszegény életmód már önmagában is rengeteg betegség kockázatát hordozza magában, az egészségtelen ételek fogyasztásával, illetve kialvatlansággal karöltve pedig egyenesen szervezetromboló hatású. Már heti háromszor 30 perces testmozgástól is energikusabb leszel, így jobban teljesítesz majd fizikailag és szellemileg egyaránt.
• És egy végső jótanács, mielőtt utadra engedünk: a lazítás tekintetében is törekedj harmóniára. A hétvégi délig alvástól, a tévé előtti lustálkodástól vagy alkoholfogyasztástól sokkalta eredményesebb formái is léteznek a pihenésnek, mint például különféle sportok űzése, vagy akár a túrázás. Olykor természetesen passzív pihenésre is szükségünk van – a kulcs az arany középút. Ha passzív kikapcsolódás teszi ki a szabadidőd java részét, fáradékonnyá és dekoncentrálttá válsz, ami könnyen motiválatlanságba csaphat át, szélsőséges esetekben pedig akár depresszióba is.